Serwomotory – silniki niezbędne w wielu branżach przemysłu

Redaktor

Stosowane w fabrykach i różnych maszynach, gwarantujące precyzję działania i błyskawiczne tempo pracy… Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie wielu branż, gdyby nie serwomotory. Napędy te pozwalają na dokładną kontrolę wybranych parametrów. Czym dokładnie są? Do czego służą? Jeśli chcesz wiedzieć – przeczytaj poniższy artykuł.

Czym są serwomotory?

Słowo to pochodzi z języka łacińskiego i łączy dwa człony – „servus” i „moto”. Pierwszy oznacza niewolnika, drugi zaś „ruszam się”. Serwonapędy, jak inaczej się nazywa te urządzenia, są „wiernie i sumiennie służącymi” silnikami elektrycznymi, precyzyjnie regulującymi m.in.:

  • położenie kątowe wału,
  • prędkość obrotową,
  • przyspieszenie.

Istotny element stanowi sterownik montowany na zewnątrz. To on, jak sama nazwa sugeruje, kontroluje ruchy napędu według podanych danych. Dzięki temu np. zatrzymuje wał w określonej pozycji lub rozpędza silnik do zadanej prędkości.

Typy serwomotorów                                                            

Warto wiedzieć, że serwomotory , w tym urządzenia oferowane przez firmę Polpack, mają kilka rodzajów. Zależą one m.in. od typu zastosowanego silnika. Wyróżnia się więc modele:

  • asynchroniczne,
  • synchroniczne.

Asynchroniczne

Tego typu serwonapędy stosuje się tam, gdzie konieczne jest przemieszczenie i dobra regulacja wysokich momentów bezwładności masy. Wykorzystuje się je m.in. w przenośnikach płaskich rolkowych, windach czy wentylatorach.

Synchroniczne

Serwosilniki synchroniczne cechują się niskim momentem bezwładności, co gwarantuje wysoką dynamikę i efektywne, całkowicie precyzyjne sterowanie. Stąd używa się ich m.in. w obrabiarkach CNC, dociskarkach czy ploterach.

Gdzie kupić serwomotor?

Na rynku nie brakuje firm oferujących serwomotory. Kwestia jednak tego, aby dobrać rozwiązanie dostosowane do konkretnych celów oraz odpowiedniej jakości. Wśród dostawców serwonapędów wyróżnia się firma Polpack . Dostarcza ona rozwiązania idealne m.in. do przemysłu ciężkiego, spożywczego i logistyki. Sprawdź jej propozycje.

Next Post

Preparaty przeciwbólowe — nie tylko tabletki

Wynalezienie tabletek zwalczających ból to na pewno jedno z ważniejszych odkryć ludzkości. Zanim do tego doszło, trzeba było łagodzić przykre dolegliwości innymi sposobami, jak nagrzewanie bądź chłodzenie czy masaże, zatem bardziej czasochłonnymi i zwykle mniej skutecznymi. Sięgnięcie po tabletkę to często pierwszy wybór kiedy coś boli, warto jednak pamiętać, że […]
Preparaty przeciwbólowe — nie tylko tabletki