Preparaty przeciwbólowe — nie tylko tabletki

Redaktor

Wynalezienie tabletek zwalczających ból to na pewno jedno z ważniejszych odkryć ludzkości. Zanim do tego doszło, trzeba było łagodzić przykre dolegliwości innymi sposobami, jak nagrzewanie bądź chłodzenie czy masaże, zatem bardziej czasochłonnymi i zwykle mniej skutecznymi. Sięgnięcie po tabletkę to często pierwszy wybór kiedy coś boli, warto jednak pamiętać, że nie powinno się z tym przesadzać. Dobrze jest sięgać po alternatywy. Sprawdź, co można znaleźć.

Ostrożnie z tabletkami

Tabletki na ból głowy, zębów czy bóle reumatyczne to najważniejsze i najczęściej stosowane środki, jakie oferują apteki —  a także drogerie, sklepy spożywcze i stacje benzynowe, takie wyroby są bowiem wszechobecne. Na pewno jednak nie można po nie sięgać niefrasobliwie,  lekarze zalecają, by tego unikać, ponieważ ich częste stosowanie może podrażniać błonę śluzową przewodu pokarmowego, a nawet szkodzić organom wewnętrznym, na czele z wątrobą. Oczywiście nie chodzi o to, by zmagać się z bólem —  warto pamiętać, że dostępne są też inne preparaty przeciwbólowe , a także akcesoria mogące łagodzić przykre dolegliwości.

Co pomoże na ból?

Tabletka to szybki sposób na pozbycie się nieprzyjemnych dolegliwości, warto jednak, kiedy tylko można, zadać sobie trud sięgnięcia po inną metodę —  organizm będzie za to wdzięczny. Do wyboru są metody domowe, jak na przykład ciepłe lub zimne okłady, a także środki apteczne. Oprócz tabletek na bóle różnego pochodzenia w ofercie farmaceutyków można też znaleźć między innymi:

  • krople na bóle uszu,
  • pastylki i spraye na gardło (niektóre mają nawet w składzie substancje znieczulające),
  • plastry rozgrzewające lub chłodzące, świetnie działające w przypadku bólów kręgosłupa, reumatycznych czy przeciążeń mięśni,
  • maści i balsamy rozgrzewające albo chłodzące,
  • płyny na bazie wyciągów ziołowych, na przykład z alkoholem.

Produkty te mogą działać równie dobrze jak tabletki, a mają tę ważną zaletę, że pozwalają ominąć układ pokarmowy.

Skuteczne sposoby na ból

Pozbywanie się przykrych dolegliwości jest nieraz łatwiejsze niż się wydaje —  nie zawsze nawet trzeba sięgać po farmaceutyki, nierzadko wystarczy chłodny okład, na przykład na okolice zęba, czy gorący termofor albo kąpiel. Warto też stosować krople bądź plastry.

Next Post

Odżywki dla początkujących — co warto wybierać?

Jeszcze jakiś czas temu suplementy diety stworzone z myślą o osobach ćwiczących budziły mieszane odczucia i pewne obawy. Obecnie mocno się to zmienia, sięga po nie coraz więcej osób. Ma to związek nie tylko ze wzrostem świadomości na temat takich preparatów, ale też coraz powszechniejszą nadwagą, z którą trudno jest […]
Odżywki dla początkujących — co warto wybierać?