Jak odbudować kolagen w organizmie?

Redaktor

Bóle w stawach? Zmarszczki na twarzy? Tak objawia się m.in. brak kolagenu – białka, które odgrywa ogromną rolę w organizmie, tworząc wiele jego tkanek, jak i odpowiadającego za stosowne ich nawilżenie. Dlatego warto zadbać o jego odbudowę, szczególnie w dojrzałym wieku. Jak? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.

Czym jest kolagen?

Należy zacząć od wyjaśnienia, czym jest kolagen. To białko stanowiące główny budulec tkanki łącznej. Organizm naturalnie wytwarza je i co określony czas wymienia, dzięki czemu stawy zachowują odpowiednią ruchowość, a skóra pozostaje nawilżona i jędrna. Niewłaściwa dieta, choroby oraz wiek mogą skutkować obniżeniem jego poziomu.

Czym objawiają się niedobory? Jak wcześniej już przeczytałeś – m.in. bólami stawów oraz zmarszczkami, ale nie tylko. Efektem braku tego składnika bywają przedwczesne łysienie, łamliwość i rozdwajanie się paznokci, dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa i wiele innych negatywnych symptomów.

Co jeść, by zwiększyć syntezę kolagenu?

Z tego powodu ważna jest zbilansowana dieta dostarczająca organizmowi opisywane białko. Znajdziesz je w rybach, galaretach i wywarach z kości szpikowych oraz kurzych łapek. Bogate w nie są także różnego rodzaju podroby. Zaleca się jedzenie m.in. wątróbki i serc, ale i wyrobów z nich, więc np. salcesonu.

Nie należy jednak zapominać, że do syntezy tej substancji potrzeba również innych składników. Specjaliści w szczególności podkreślają tu rolę witaminy C, obecnej m.in. w owocach i warzywach. Galaretę więc dobrze skropić np. sokiem z cytryny, ale i dbać o odpowiednią podaż tego związku.

Suplementacja – kiedy po nią sięgnąć?

Bywa jednak, że brakuje czasu na opracowanie zbilansowanej diety, w tym bogatej w ten składnik. Niektórzy też nie dostarczają go ze względu na wykluczenia z jadłospisu. Jak wtedy można zadbać o jego poziom? Kolagen dostępny jest m.in. w kapsułkach. Suplementację jednak  warto skonsultować ze specjalistą.

Next Post

Wyprzedaż mebli — kiedy warto z niej skorzystać?

Różnego rodzaju obniżki cen to świetna okazja, by dane przedmioty zakupić znacznie taniej. Co ciekawe, jest to możliwe nie tylko w przypadku ubrań czy dodatków, ale też mebli. Sprawdź, kiedy warto skorzystać z takiej opcji. Uwaga na jakość Na wyprzedaż mebli można natknąć się w różnych sklepach —  wielkich sieciówkach, […]
Wyprzedaż mebli — kiedy warto z niej skorzystać?