Jak działają serwomotory i serwomechanizmy?

Redaktor

Branża spożywcza, przemysł ciężki, logistyka… Wiele gałęzi gospodarki nie mogłoby funkcjonować, gdyby nie połączenie mechaniki z nowoczesną technologią. Duże znaczenie w nich mają serwomechanizmy i serwomotory. Czym one są? W jakich trybach pracują? O tym dowiesz się z poniższego artykułu. Przeczytaj go już teraz!

Czym są serwomotory i serwomechanizmy?

Nim więcej o działaniu tych urządzeń, trzeba wpierw dowiedzieć się, czym jest serwomotor. To rodzaj silnika wyposażonego w sterownik. Dzięki niemu kontroluje on w sposób precyzyjny położenie wału, prędkości obrotowe oraz przyspieszenia.

Wykorzystuje się go w większych układach, wyposażonych w czujniki wpływające m.in. na dokładność pracy. Wyróżnia się dwa główne typy serwonapędów – synchroniczne i asynchroniczne. Dostarczane m.in. przez Polpack motory znajdują szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu.

Serwomechanizm z kolei to pojęcie szersze. To całe urządzenia umożliwiające sterowanie wybranymi obiektami. Obecnie wykorzystuje się je w niemal każdej branży, gdzie procesy są zautomatyzowane lub pracuje się z użyciem precyzyjnych maszyn CNC.

Jak działają serwomechanizmy?

Urządzenia te wykorzystują m.in. sprzężenie zwrotne. Dzięki niemu można precyzyjnie regulować pracę silnika, jak i całego układu. Daje to nie tylko dużą dokładność, ale i wysoką prędkość działania danego urządzenia. Należy zaznaczyć, że do ich zasilania wykorzystuje się zarówno prąd elektryczny stały, jak i przemienny. Duże znaczenie mają układy sterowania. To one gwarantują uzyskanie odpowiedniej prędkości, sztywności i precyzji maszynie, w której zastosowano serwomotor.

Gdzie kupić serwomotory?

Serwomechanizm nie byłby w stanie pracować, gdyby nie odpowiedni serwomotor. Dlatego warto wybierać napędy pochodzące od sprawdzonych dostawców. Jednym z renomowanych producentów takich rozwiązań jest firma Polpack. Ma ona szeroką ofertę tych komponentów do różnych gałęzi przemysłu. Sprawdź jej propozycje!

Next Post

Preparaty przeciwbólowe — nie tylko tabletki

Wynalezienie tabletek zwalczających ból to na pewno jedno z ważniejszych odkryć ludzkości. Zanim do tego doszło, trzeba było łagodzić przykre dolegliwości innymi sposobami, jak nagrzewanie bądź chłodzenie czy masaże, zatem bardziej czasochłonnymi i zwykle mniej skutecznymi. Sięgnięcie po tabletkę to często pierwszy wybór kiedy coś boli, warto jednak pamiętać, że […]
Preparaty przeciwbólowe — nie tylko tabletki