Czym są zgłębniki żołądkowe i do czego służą?

Redaktor

W ośrodkach opieki, szpitalach, jak i innych placówkach medycznych stosuje się najróżniejsze akcesoria medyczne. Wśród nich są artykuły służące m.in. do podawania pokarmu bezpośrednio do żołądka – zgłębniki żołądkowe. Czym dokładnie są te produkty? W jakich okolicznościach się je stosuje? O tym przekonasz się poniżej. Przeczytaj ten artykuł.

Czym są zgłębniki żołądkowe?

Są to jednorazowe akcesoria służące do podawania pożywienia do żołądka lub jelita cienkiego. Mają formę cienkiej rurki, wprowadzanej do ciała pacjenta przez nos lub usta. Zgłębniki żołądkowe produkuje się najczęściej z elastycznego plastiku lub silikonu, co ułatwia ich aplikację. Mogą się różnić od siebie długością, jak i średnicą, co umożliwia dobranie ich stosownie do wieku i budowy ciała pacjenta. Tego typu przyrządy zakładane są przez lekarza lub pielęgniarkę. Jako że produkty te docierają do stref wrażliwych na infekcję, istotnym czynnikiem jest zachowanie sterylności i ostrożności.

W jakich okolicznościach stosuje się zgłębniki żołądkowe?

Akcesoria te zakłada się w różnych sytuacjach. Podstawowa przesłanka do tego, by założyć u danego pacjenta zgłębnik żołądkowy, to niemożność przyjmowania przez niego pokarmów doustnie. Może się to zdarzyć np. przy zaburzeniach połykania, urazach w obrębie jamy ustnej czy krtani, a także, gdy dana osoba jest nieprzytomna lub cierpi na chorobę uniemożliwiającą normalne spożywanie posiłków. Po aplikacji takiej sondy pokarm podaje się przez strzykawkę.

Ponadto stosuje się je m.in.:

  • podczas płukania żołądka,
  • przy badaniach soku żołądkowego,
  • po zabiegach w jamie brzusznej.

Gdzie można kupić zgłębniki?

Produkty te dostępne są zazwyczaj w sklepach dostarczających profesjonalny sprzęt medyczny. Wybierając je, należy zwrócić uwagę m.in. na długość, szerokość, jak i materiał wykonania, dzięki czemu dobierze się sprzęt odpowiedni do konkretnych potrzeb. Trzeba też pamiętać, że są to produkty wyłącznie jednorazowego użytku.

Next Post

Autentykacja zdalna — czy to bezpieczne rozwiązanie?

Rosnąca liczba usług internetowych oraz praca zdalna sprawiają, że bezpieczeństwo danych stało się niezwykle istotne. Właściwa autentykacja to jedno z istotnych rozwiązań, które mają na celu ochronę informacji przed nieuprawnionym dostępem. Sprawdź teraz, jakie są zastosowania i zalety tej metody! Zdalna autentykacja — jak to działa? Pierwszym krokiem do zrozumienia opisywanego zagadnienia jest […]
Autentykacja zdalna — czy to bezpieczne rozwiązanie?