Buty piłkarskie – korki czy inny model? Jak wybrać?

Redaktor

Obuwie dla piłkarzy musi spełniać kilka zadań. Z jednej strony powinno zapewniać swojemu użytkownikowi należytą ochronę przed przeciążeniami czy nadepnięciem przez innych. Z drugiej – gwarantować większą kontrolę nad piłką. To oczywiście nie wszystkie jego funkcje… Pytanie jednak, jak dobrać właściwe buty? Dowiedz się poniżej.

Wiele zależy od nawierzchni

Czy miałyby to być korki piłkarskie , czy inne buty – wiele zależy od tego, na jakiej nawierzchni toczy się gra. Co do zasady – jeśli przebiega ona na wolnym powietrzu, na murawie – prawdziwej, jak i sztucznej, potrzebna będzie para zapewniająca właściwą przyczepność. Dlatego na tradycyjne boisko najlepiej wybrać obuwie np. z wkrętami (choć te zazwyczaj są zalecane do mokrej trawy).

Nieco inaczej wygląda to w przypadku rozgrywek na hali. Kauczuk, guma i parkiet mają zupełnie odmienne właściwości niż murawa. Na takich nawierzchniach najlepiej sprawdzają się halówki. W przeciwieństwie do korków piłkarskich mają one zazwyczaj płaską podeszwę, choć zdarzają się modele z delikatnymi wypustkami.

Liczy się doświadczenie użytkownika

Kolejnym czynnikiem, jaki należy wziąć pod uwagę przy takim zakupie, jest poziom zaawansowania osoby grającej. Co do zasady – nie rzucaj się na początek na najlepsze dostępne na rynku buty, bo – z jednej strony – nie wykorzystasz ich potencjału, a z drugiej – możesz po prostu przeinwestować. Jeśli więc grasz rekreacyjnie – bez wahania wybierz jeden z modeli z niższej półki.

Jeśli podchodzisz do piłki nożnej bardziej ambitnie, planujesz uczestnictwo w jakichś rozgrywkach lub dołączyć do lokalnej drużyny – przyda Ci się lepsza para. Wówczas korki piłkarskie powinny dodatkowo posiadać pewne systemy antyprzeciążeniowe. Dla aspirujących do profesjonalnej gry są przewidziane buty z nowoczesnymi rozwiązaniami, ale z tańszych materiałów niż w przypadku profesjonalistów. Ci z kolei potrzebują obuwia, które z jednej strony zapewni im bezpieczeństwo, a z drugiej – wytrzyma duże przeciążenia i intensywną eksploatację podczas treningów.

Dobierz je odpowiednio do rozmiaru stopy

Tym, na co jeszcze powinieneś zwrócić uwagę, jest rozmiar stopy. Wszak korki piłkarskie powinny być nie tylko funkcjonalne, ale i wygodne. Ostatnie, czego chcesz, to otarcia lub pęcherze powstające na skórze przez za ciasne obuwie. Pamiętaj, przy tym, że obok wymiarów Twojej stopy, liczy się także grubość getrów, które do tych butów założysz.

Next Post

Czym są zgłębniki żołądkowe i do czego służą?

W ośrodkach opieki, szpitalach, jak i innych placówkach medycznych stosuje się najróżniejsze akcesoria medyczne. Wśród nich są artykuły służące m.in. do podawania pokarmu bezpośrednio do żołądka – zgłębniki żołądkowe. Czym dokładnie są te produkty? W jakich okolicznościach się je stosuje? O tym przekonasz się poniżej. Przeczytaj ten artykuł. Czym są […]
Czym są zgłębniki żołądkowe i do czego służą?