Bieżnik na stół — rozwiązanie dobre czy nie?

Redaktor

Nawet mając piękne meble jadalniane czy stoliki kawowe, nie wszyscy decydują się pozostawić je bez żadnego przykrycia, tym bardziej że wszelkie tekstylia zaprowadzają we wnętrzach przytulny, domowy klimat. Umieszczone na blatach stołów obrusy bądź bieżniki mogą też podkreślać charakter wnętrza, na przykład dodawać mu elegancji. Co wybrać? Sprawdź!

Obrus czy bieżnik?

Te dwa produkty różnią się od siebie wymiarami, budową oraz stopniem zakrycia blatu — obrus zasłania go całkowicie, zwisając po wszystkich stronach mebla, nieraz nawet do samej ziemi. Bieżnik zaś pokrywa tylko część powierzchni, zależnie od jego wymiarów, może mieć też różne kształty. Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie temu, by z obu tych rozwiązań korzystać jednocześnie, w praktyce jednak jest to rzadko stosowane. Zwykle na obrusy stawia się w przypadku ważniejszych okazji lub nakrywa nimi blat do posiłku. Bieżnik na stół jest zaś dobrym wyborem na co dzień, zwłaszcza że, jeśli jest dobrze dobrany, ma wysokie walory dekoracyjne.

Jak dobrać bieżnik na stół?

By produkt ten odpowiednio spełniał swoje funkcje, trzeba wiedzieć, jak go wybierać. Kiedy poszukuje się dekoracji na stosunkowo mało używany stolik, na przykład kawowy w salonie, można wybrać wariant z bawełny. Jeśli jednak powierzchnia jest intensywnie użytkowana, co grozi zabrudzeniami, idealna będzie wersja poliestrowa, plamoodporna, łatwa w utrzymaniu w czystości.

Ponadto duże znaczenie ma wygląd takiej dekoracji —  jej wielkość, kształt, a także kolor i wzór. Kolor trzeba dobrać przede wszystkim do odcienia mebla, ale takie cechy bieżnika muszą być też dopasowane do pozostałych tekstyliów obecnych w pomieszczeniu. Pod uwagę trzeba wziąć na przykład poduszki na kanapie w salonie czy zasłony w jadalni bądź kuchni. Całość aranżacji musi być spójna, by efekt był odpowiedni.

Odpowiednie pokrycie stołu —  gwarancja sukcesu

Choć wyjątkowo piękny, nowy mebel może prezentować się dobrze bez żadnego przykrycia na blacie, z tego rodzaju ozdób nie warto rezygnować. Mogą dodawać charakteru pomieszczeniom, podkreślać styl i elegancję aranżacji.

Next Post

Rola kolagenu w organizmie

Białka należą do głównych budulców w organizmie. To one m.in. odpowiadają za rozwój mięśni, ale nie tylko. Na tle innych składników wyróżnia się kolagen, który pełni istotną funkcję w ciele człowieka. Jaką? Czym skutkuje niedobór tej substancji? Jak ją uzupełnić? O tym dowiesz się z poniższego artykułu. Przeczytaj go już […]
Rola kolagenu w organizmie