Z czego składają się leki na sen bez recepty?
Wystawiając się na zbyt wiele bodźców wieczorową porą, pobudzasz nadmiernie swój umysł, co niekiedy prowadzi do trudności z zasypianiem. Wsparciem w walce z tym problemem mogą się okazać leki na sen bez recepty, które mają uspokajać i wyciszać. Dowiedz się z poniższego tekstu, z czego składają się takie tabletki.
Leki na sen z melatoniną
W skład tabletek na sen, które ułatwiają zasypianie, wchodzi przeważnie melatonina. Jest to hormon syntezowany w szyszynce odpowiedzialny za zarządzanie pracą nadrzędnego zegara biologicznego u człowieka. Po leki na senzawierające ten związek chemiczny sięgają osoby cierpiące na tzw. jet laga, czyli rozregulowany rytm dobowy spowodowany nagłą zmianą stref czasowych w trakcie podróżowania samolotem. Preparaty na nim bazujące można też przyjmować przed pójściem spać, jeśli istnieje obawa wystąpienia bezsenności.
Leki na sen z mieszanką ziół
Tabletki przeznaczone dla osób, które mają problemy z zasypianiem, często składają się także z różnego rodzaju ziół. Te naturalne substancje roślinne są w powszechnym użytku już od wieków. Ich zadaniem jest łagodzenie stanów napięcia nerwowego, których jednym z objawów jest właśnie bezsenność. Oprócz mieszanek ziołowych leki na sen mogą być wzbogacone o wyciąg z szyszek chmielu, który również wykazuje podobne właściwości na organizm.
W zależności od producenta oraz dokładnego przeznaczenia konkretnego preparatu, w jego składzie znajdziesz takie zioła jak m.in.:
- korzeń koziołka,
- rumianek,
- melisa,
- ziele krwawnika.
Bardzo często tabletki bez recepty zawierają w sobie zarówno zioła i wyciąg chmielu, jak i melatoninę. Informacje na temat ich przeznaczenia uzyskasz u farmaceuty i znajdziesz na ulotce dołączonej do opakowania.
Jakie tabletki na sen wybrać?
Działanie melatoniny na organizm jest inne, niż ziół, dlatego dobrym wyborem jest zakup tabletek zawierających w swoim składzie oba rodzaje składników. Pamiętaj też, że przy powtarzających się problemach z zasypianiem warto zgłosić się do lekarza. Może to być bowiem objawem różnych chorób i zaburzeń, więc warto się skonsultować ze specjalistą.