Rola kolagenu w organizmie

Rola kolagenu w organizmie

Białka należą do głównych budulców w organizmie. To one m.in. odpowiadają za rozwój mięśni, ale nie tylko. Na tle innych składników wyróżnia się kolagen, który pełni istotną funkcję w ciele człowieka. Jaką? Czym skutkuje niedobór tej substancji? Jak ją uzupełnić? O tym dowiesz się z poniższego artykułu. Przeczytaj go już teraz!

Za co odpowiada kolagen?

Otóż białko to stanowi jeden z najważniejszych składników różnych tkanek w organizmie, w tym m.in.:

  • kości,
  • skóry,
  • stawów,
  • rogówki oka.

Jest ono niezbędne też do zachowania zdrowia w obrębie układu kostno-stawowego, ale nie tylko. Odpowiada bowiem za stosowne nawilżenie skóry, dzięki czemu pozostaje ona jędrna i gładka.

Organizm sam syntetyzuje kolagen z dostarczanych składników. Z biegiem lat jednak jego produkcja spada. Podstawowym objawem zmniejszenia ilości tego składnika w ciele są zmarszczki. To jednak nie jedyne rezultaty braków tego białka w ciele. Co jeszcze świadczy o tym, że go ubywa?

Niedobory białka kolagenowego – skutki

Obok utraty jędrności skóry, do typowych efektów zmniejszenia ilości kolagenu należą dolegliwości w obrębie stawów. Są one słabsze i sztywniejsze, przez co łatwiej dochodzi do ich „zastania”. Nierzadko pojawia się też ból, w tym m.in. kręgosłupa.

Często wraz ze spadkiem ilości tego białka zaczynają pojawiać się problemy dermatologiczne, np. trądzik czy inne wypryski. Co więcej – pogarsza się praca systemu immunologicznego. To dlatego, że składnik ten pomaga zwalczać drobnoustroje i toksyny w organizmie.

Jak dostarczać ciału kolagen?

Podstawowym sposobem na zwiększenie syntezy kolagenu w organizmie jest dostarczanie go w diecie. Białko to występuje m.in. w rybach, galaretach drobiowych i wieprzowych oraz wielu innych produktach. Istnieją także suplementy zawierające ten składnik. Stosuje się je najczęściej przy jego brakach, najlepiej w konsultacji z lekarzem.