Preparaty przeciwbólowe — co warto wiedzieć?
Ból to chyba najczęściej występująca dolegliwość, pojawiająca się nawet u osób niecierpiących na żadne choroby, może bowiem wystąpić w reakcji na jakiś bodziec. Istotne jest, by orientować się, jak sobie z tymi przypadłościami radzić, ponieważ każdy chce bólu pozbyć się jak najszybciej. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.
Nie zwlekaj z sięgnięciem po lek
Faktem jest, że nadużywanie tabletek przeciwbólowych, nawet dostępnych bez recepty i przedstawianych jako łagodne, jest niepolecane, a wręcz groźne. Jednocześnie jednak nie oznacza to, że trzeba męczyć się z bólem — tak naprawdę nie powinno się zwlekać z sięgnięciem po odpowiedni środek, gdyż ból sieje spustoszenie w psychice oraz w oczywisty sposób obniża komfort życia — a to tylko niektóre z wielu niedogodności, jakie powoduje.
Poza tym warto pamiętać, że tabletki to nie jedyne preparaty przeciwbólowe, jakie można znaleźć na rynku. Kiedy tylko jest to możliwe, warto je zastępować innymi środkami, do użytku zewnętrznego, pozwoli to bowiem uniknąć podrażniania i obciążania układu pokarmowego. Zastępstwem dla leków doustnych mogą być na przykład wszelkie produkty rozgrzewające lub chłodzące, jak plastry, maści, balsamy, płyny do wcierania w skórę, a także krople do uszu, spraye i pastylki na gardło itp. Pomóc mogą też nieraz domowe metody, typu zimne okłady na bolącą głowę czy ciepła (nie gorąca!) kąpiel w przypadku bólów menstruacyjnych.
Co stosować na ból?
Ważne jest też, by stosować produkty odpowiednie do odczuwanych dolegliwości. Tabletki przeciwbólowe o działaniu przeciwzapalnym sprawdzą się, kiedy bólowi głowy towarzyszy gorączka albo we znaki daje się reumatyzm, ale już w przypadku bólów miesiączkowych działanie przeciwzapalne jest niepotrzebne, niezbędne za to — rozkurczowe. Dotyczy to też bólów brzucha innego pochodzenia, spowodowanych na przykład stresem.
Stosuj rozważnie!
Wszelkie produkty zwalczające ból są niezwykle istotne, nie da się bez nich funkcjonować, zwłaszcza w przypadku problemów przewlekłych, jak nawracające migreny, reumatyzm czy bolesne miesiączki. Zawsze jednak trzeba sięgać po nie z rozwagą — i tylko wtedy, kiedy są naprawdę niezbędne.