Kiedy wykorzystuje się zgłębniki żołądkowe?
W sklepach oferujących akcesoria medyczne dostępne są różne artykuły pomagające w opiece nad pacjentem. Wśród nich są takie produkty, jak zgłębniki żołądkowe. Są to specjalne sondy, które stosuje się w różnych okolicznościach, w tym w przypadku, gdy pacjent nie może przyjmować pokarmów doustnie. Sprawdź, kiedy jeszcze się je wykorzystuje.
Zgłębniki żołądkowe – czym są?
W ten sposób określa się specjalne artykuły w postaci silikonowych lub plastikowych, sterylnych rurek o zaokrąglonych krawędziach. Są one wpuszczane przez usta lub nos do żołądka albo jelita pacjenta. Są to produkty jednorazowe, dostępne w różnych rozmiarach, tj. o odmiennej długości i szerokości.
Zgłębniki – do karmienia, płukania żołądka i nie tylko
Najczęstszą sytuacją, gdy używa się tego typu akcesoriów, jest przypadek, gdy pacjent nie może samodzielnie – doustnie – przyjmować pożywienia. Dzieje się tak w przypadku różnych chorób lub gdy jest nieprzytomny albo ma uraz uniemożliwiający normalne jedzenie. Jednak to nie jedyna okoliczność, gdy stosuje się zgłębniki żołądkowe.
Akcesoria te używane są także w sytuacji, kiedy trzeba wykonać płukanie żołądka. To zabieg polegający na wpuszczaniu i odciąganiu wody w celu wypłukania różnych toksycznych substancji (w tym leków). Poza tym korzysta się z nich podczas badania soku żołądkowego. Taką diagnozę wykonuje się po to, by np. ocenić ilość i skład tej substancji, co pomaga w diagnozowaniu różnych chorób (w tym zapalenia błony śluzowej żołądka). Co więcej – produkty te stosuje się również po zabiegach w jamie brzusznej, co odciąża przewód pokarmowy.
Jak zakładać zgłębnik żołądkowy?
Przede wszystkim – zgłębniki żołądkowe powinny być zawsze sterylne, niezależnie, czy zakładane są przez nos, czy przez usta. W celu wprowadzenia takiej sondy stosuje się żel znieczulający na końcówce. Należy pamiętać – tego typu akcesoria są zakładane wyłącznie przez osoby z odpowiednimi kwalifikacjami, czyli lekarzy lub pielęgniarki.