Jak wygląda wizyta u kardiologa w Poznaniu czy innym mieście?

Jak wygląda wizyta u kardiologa w Poznaniu czy innym mieście?

Bóle serca, drętwienie palców u lewej ręki, obrzęki nóg… To tylko niektóre objawy, jakie powinny skłaniać do wizyty w poradni kardiologicznej. Prawidłowa diagnostyka jest kluczowa, by zadbać o zdrowie i uniknąć większych powikłań. A jak wygląda wizyta u kardiologa, np. w Poznaniu czy innym mieście? Sprawdź to poniżej!

Wywiad z pacjentem

Gdy już udasz się do lekarza, ten wpierw zechce z Tobą omówić cel wizyty. Zapyta więc najpewniej o to, z jakiego rodzaju objawami przychodzisz, jak długo się z nimi zmagasz, czy występują także inne symptomy. Może również poprosić o informację o przyjmowanych lekach i suplementach. Jeśli chcesz mieć pewność, że o niczym nie zapomniałeś – najlepiej weź ze sobą opakowania, by specjalista mógł się zapoznać z przyjmowanymi przez Ciebie preparatami.

Ponadto mogą paść pytania dotyczące stanu zdrowia w ogóle, w tym o choroby, jakie dotychczas przebyłeś. Często tacy specjaliści dopytują o aktywność fizyczną, dietę i styl życia w ogóle. To istotne szczegóły, mające duże przełożenie na zdrowie układu krwionośnego.

Lekarz sprawdzi dotychczasowe badania

Przyjmujący np. w Poznaniu kardiolog będzie chciał się również zapoznać z dotychczasowymi badaniami. Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś diagnostyki typu EKG czy USG serca – nie przejmuj się. Ważne, abyś dostarczył mu badania morfologiczne, z oznaczeniem m.in. potasu i sodu, kreatyniny i innych składników. Przy rejestracji warto o to dopytać. Poza tym pamiętaj – wykonaj je na kilka dni przed spotkaniem. Możesz też przynieść wyniki innych diagnostyk, w tym z przebytych dotychczas chorób. Będzie to pomocne przy zdiagnozowaniu przyczyn objawów.

Badania u kardiologa

W końcu – po zapoznaniu się z wynikami dotychczasowych badań, kardiolog najprawdopodobniej wykona podstawową diagnostykę. Może więc chcieć osłuchać serce, ale i zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi. Niewykluczone, że przeprowadzi EKG, a w razie konieczności – tzw. ECHO serca, czyli sprawdzi je, używając aparatu USG. Wtedy dopiero podejmie decyzje dotyczące dalszego postępowania.

Czy lekarz zleci jeszcze jakąś diagnostykę?

Jeśli lekarz nie ma pewności, w czym leży problem, proponuje także inne badania. Tyczy się to np. sytuacji, gdy chory zmaga się z tzw. syndromem białego fartucha. Zleca wówczas tzw. holtera. Jeśli jednak nie widzi wskazań do dalszej diagnostyki – najpewniej wypisze receptę i zaprosi Cię na kolejną wizytę po określonym czasie.