Jak przygotować się do wizyty u kardiologa w Poznaniu?
Wybierasz się pierwszy raz do poradni kardiologicznej? Nie wiesz, jak przygotować się do spotkania z lekarzem? Być może nawet czujesz niepokój związany z tą wizytą. Dlatego poniżej znajdziesz krótki poradnik, wyjaśniający, jak i na co się przygotować, idąc do tego specjalisty. Dowiedz się, jak przyszykować się na wizytę u kardiologa.
W jakiej sytuacji warto iść do tego lekarza?
Lekarz ten zajmuje się różnymi chorobami związanymi z sercem i układem krążenia. Objawy dolegliwości związanych z tym systemem i narządem nie zawsze są charakterystyczne. Istnieje jednak szereg symptomów, jakie powinny skłaniać do wizyty u takiego doktora. Jeśli więc np. odczuwasz:
- mniejszą tolerancję na wysiłek,
- częste bóle lub dyskomfort w klatce piersiowej,
- nawracające zawroty głowy i omdlenia,
- duszności,
lub pojawiły się objawy wskazujące na nierówne bicie serca czy też zmagasz się z obrzękami nóg, wiedz, że takimi sprawami zajmuje się działający w np. Poznaniu kardiolog. Choć oznaki te nie zawsze stanowią o chorobach układu kr ążenia, to lepiej je skontrolować niż pozostawić niesprawdzone. Nawet jeśli kłopot leży gdzie indziej, to warto to sprawdzić i udać się później do kolejnego, właściwego specjalisty.
Wizyty, w określonych okolicznościach, powinny odbywać się również profilaktycznie. Tyczy się to m.in. osób starszych, ale i tych, które mają wśród członków bliskiej rodziny chorych na serce lub inne dolegliwości układu krążenia. Istnieje bowiem ryzyko genetycznego obciążenia, co należy skontrolować.
Badania przed wizytą u kardiologa
Przed udaniem się do specjalisty warto wykonać podstawowe badania morfologiczne, a także sprawdzić poziom m.in.:
- kreatyniny,
- glukozy,
- sodu i potasu.
Aby było ono miarodajne, powinno być wykonane na kilka dni przed wizytą. Jeśli masz też aktualne EKG lub wykonywałeś echo serca – również zabierz ze sobą te wyniki. Gdy natomiast zauważyłeś skok lub spadek ciśnienia tętniczego – zacznij monitorować i zapisywać rezultaty pomiarów, by kardiolog mógł je później ocenić.
Jak wygląda pierwsza wizyta?
Wybierając się do lekarza specjalisty, na pewno odczuwasz pewien niepokój. Jak wygląda takie spotkanie? Kardiolog zada Ci kilka pytań, dotyczących celu wizyty i dolegliwości, przejrzy dostarczoną dokumentację medyczną, a w razie konieczności – wykona określone badania. Przygotuj się, że być może zleci też inną diagnostykę, w tym m.in. holter EKG.